Gezi Partisi Kuruluş Bildirgesi

Bizler; Gezi Partisi kurucuları, Taksim Gezi Parkı\’ndan başlayarak Türkiye’nin dört bir yanını saran eylemleri doğuran nedenleri doğru okuduğunu düşünen, bu nedenlerin ancak siyasal zeminde ortadan kaldırılabileceğine inanan ve toplumun tamamen farklı kesimlerinden gelen bireyleriz.

Gezi olayları, hepimizin yıllardır neden tepkisiz kaldığımızı sorgulamamıza neden olmuştur. Zihniyetleri, birbirinin aynı olan partilerden medet umduk. Hep birileri gelir düzeltir dedik. Ama o birileri hiç gelmedi, gelmeyecekti. Ve biz, o birilerinin kendimiz olduğunu fark ettik. Hepimiz artık biliyoruz ki, siyasetten uzak durmamız, şu an yaşadığımız çarpık ve haksız düzenin oluşmasına yol açtı. Sorumluluk almadık, seçtiklerimizden hesap sormadık.

Hepimizin birbirimizden farklı siyasi ve ideolojik düşüncelerimiz var. Zaten bu durum özgürlükçü demokrasinin bir gereğidir ve çok da doğaldır. Nasıl ki bu farklılıklarımıza rağmen özgürlük, demokrasi ve insan haklarına olan inancımız bizleri bir araya getirdiyse, bundan sonra da, siyasi kimliklerimizi ortak değerler etrafında birleştirerek, siyasi bir güç oluşturmamız gerekmektedir.

Gezi Partisi, “DİN, DİL, IRK, MEZHEP, CİNSİYET ve İDEOLOJİ” gibi, farklılıkları, insani değerlerin önüne çıkarmayan, aksine “ÖZGÜRLÜK, DEMOKRASİ, İNSAN HAKLARI, ADALET ve BAĞIMSIZLIK” gibi, tüm insanlığın ortak değerlerini, en kutsal değerler olarak kabul eden kuruculardan oluşmaktadır.

Gezi Partisi; tıpkı ülkemiz gibi, farklı kültürlerin, farklı düşüncelerin bir arada bulunduğu, “MERKEZ ÜSTÜ” bir partidir. Rakibimiz çarpık siyasi yapı ve dolayısı ile onun yaratmış olduğu sistemdir. Arkamızda, hiçbir güç, sermaye, lobi, kurum veya kuruluş yoktur. Liderimiz yoktur. Partimiz, bir başkan tarafından değil, Parti Meclisimiz tarafından yönetilmektedir. Parti başkanımızın, görev ve yetkileri, Parti Meclisimizin aldığı kararları, uygulamak ve partinin sözcülüğünü yapmakla sınırlandırılmıştır.

Demokratik olduğunu söyleyen tüm partilerin yapılarını anlamak için parti tüzüklerine bakılması yeterlidir. Daha kendi içlerinde demokratik olmayan partilerden demokrasi getirmelerini beklemek bir hayaldir. Biz de buradan yola çıkarak mevcut hiç bir partinin hazırlamaya cesaret edemeyeceği bir parti tüzüğü hazırladık. İlerideki süreçte Parti Meclisimizin aldığı kararlara teknolojik imkanlar kullanılarak tüm parti üyelerinin katılımı sağlanacak ve doğrudan demokrasi tüm sistemin temel felsefesi olacaktır. Bu modeli ülkenin yönetim şekli haline getirmek için çalışacağız.

Önümüzdeki süreçte parti tüzüğümüz, çalışma felsefemiz, sistemimiz, parti programımız ile ilgili tüm bilgiler çeşitli vasıtalarla duyurulacak ve detaylıca anlatılacaktır. Yukarıda belirttiğimiz en temel ilkelerimizle aynı görüşleri paylaşan herkesi yetenekleri kapsamında, partimize üye olmaya ve birlikte çalışmaya davet ediyoruz.                                                                            Gezi Partisi – 1 Ekim 2013

Kurucular, Parti Meclisi, Merkez Yürütme Kurulu ve Disiplin Kurulu

Kurucular

Ali Bekdeşer
Burhan Akşahin
Burak Gülgen
Cem Köksal
Emre Gürgen
Fatma Paraş
Fatme Aksu
Feyza Geçmen
Gözde Bırakın
Hakan Ali Toker

Hasan Levent Akev
Hasan Paraş
Hülya Demir
İnci Şimşek
Kadri Arslan
Kenan Demir
Mert Mustafa Yücel
Nazan Aksu
Nurgül Güney
Nursema Sırdar

Nursun Gürbüz
Özcan Arslan
Pınar Taşkın
Rahmi Yurttakalan
Serkan Duman
Şimal Yücel
Teoman Kumbaracıbaşı
Tolga Deniz
Yasin Tunç
Yunus Emre İpek

Parti Meclisi

Atilla Gösterişli
Aycan Doruklu
Dicle Kaya
Dilek Akkartal
Emine Yasemin Conker
Ercan Küçükaslan
Hüdai Başeğmez
Hüseyin Doğru

İbrahim Akkol
Maksude Melek Atabay
Ömer Faruk Bağdatlı
Sezer Sürücü
Süleyman Onur Kara
Yunus Emre İpek
Zeki Öztorun

Merkez Yürütme Kurulu

Özcan Arslan (Genel Başkan)
Havva Nursema Sırdar (Genel Sekreter)
Kadri Arslan (Genel Sayman)

Merkez Disiplin Kurulu

Fatme Aksu (Başkan)
Simay Ülgün (Başkan Yrd.)
Fatma Paraş (Sekreter)
Başar Demirsoy
Cevat Mert Hakçı
Melike Dinçtürk
Nurgül Güney