Gezi Partisi İktidar Olmak İçin Kurulmuştur

Siyasi sistemi değiştirmek için iktidar olacağız.

Yeni Sistem

Çağa ayak uyduran tek parti.

Polemik Yok, Üretim Var

Diğer partiler ve liderleriyle uğraşmıyoruz. İş yapıyoruz.

Saygıyla anıyoruz...

1
1

Halk Anayasası

Hepimiz Demokratik Bir Ülkede Yaşamak İstiyoruz

Bu talebimizi dile getirmek için sokaklara çıktık. Canlar kaybettik. Gözler ışık oldu. Ciğerler yandı. Hiçbir şey bizi geriletemedi, siyaset dahil.

Mücadele etmeden demokratik bir anayasaya sahip olamayacağımızı biliyoruz. Kimse bize ‘Buyurun size insan hakları, hepinizin birlikte yaşayabileceği adaletli bir anayasa’ demeyecek.

Anayasayı değiştirmek için meclise girmek gerekiyor. Başka bir yolu yok. İlk adım toplanmaktı. Toplandık.

Tüzük ve program hazırlanması gerekiyormuş. Kanunlara uygun en demokratik tüzüğü ve özet programımızı. Harbiye Parkı’nda, hazırladık.

İçişleri Bakanlığı ve Yargıtaya başvurmak gerekiyormuş. Ankara’ya gittik, başvurduk. Siyasi partiler kanununa göre genel başkan, genel sekreter, sayman, genel başkan yardımcıları, parti meclisi ve disiplin kurulu seçilmeden siyasi parti olunamıyormuş. Tüzükte genel başkanın yetkilerini kanunlara uygun bir şekilde olabilecek en alt seviyeye indirdik, yasama ve yürütmeyi ayırdık, parti meclisini güçlendirdik. Ülkenin en demokratik tüzüğünü hazırladıktan sonra arkadaşlarımızı seçtik.

Seçtik ama bu seçtiğimiz arkadaşlar parti içinde seçimden önceki konumlarını koruyorlar. Çünkü bizim parti başkanlığından anladığımız parti sözcüsü olmaktır. Biz yasanın mecbur bıraktığı bir seçimi gerçekleştirdik. Gezi ruhunun herhangi bir lider sistemini kabul etmeyeceğini biliyoruz. Başkanlık ve diğer mevkiler umurumuzda değil. Esas olan demokratik sistemdir.

Gezi Partisi’ni kurduk.

Hazırlanmasında dahil olmadığımız bir anayasaya maruz kalmak istemiyoruz. Artık hepimizin birlikte hazırladığı demokratik bir anayasa istiyoruz! Tüm ülkeyi geziyoruz. Sorumluluğumuzu biliyoruz.

Yeni Siyasi Sistem

İletişim Çağının Siyasi Sistemi

Hepimizin yaşamında söz sahibi olan siyasetin meslek olarak yapıldığı, üzerinden rant elde edildiği “siyasi rant sistemi” tüm sorunların temelidir. Siyaset bir kazanç kapısı olarak görüldükçe, demokrasiden, insan haklarından ve adaletten söz edilemez. Hali hazırdaki tüm sistem partileri ve liderleri, “siyasi rant sisteminin” birer sonucudurlar.

Demokratik olmayan tüzükler sayesinde orantısız güç ile donatılmış “liderler” partilerinin adına karar vermekte ve demokrasiyi ulaşılmaz bir noktaya sürüklemektedirler.

Hali hazırdaki sistemde başa hangi parti veya lider gelirse gelsin, sonuç değişmeyecektir. “İktidar” ve “muhalefet” aynı rant düzeninin parçalarıdır. Biri diğerine karşı değildir.

Bu sistemin yaratmış olduğu partilerden medet ummak boşunadır. Yeni bir sisteme ihtiyacımız vardır.

Çok yakında siyaset “liderler” tarafından değil halkın kendini temsil ettiği “sistem” tarafından yapılacaktır. “Lider” giderse iktidar da gider. Ama doğru bir sistemde kişilerin değişmesi sistemi değiştirmez.

Gezi Partisi işte bu yeni sistemdir.

Polemik Yok, Üretim Var

Yerine daha iyisini koyamayacağımız bir şeyi uzaktan eleştirmiyoruz.

Çözüm için çalışıyoruz.

ÜRETİM VE

FAALİYET

 

Gezi Partisi diğer partilerin ve şahısların adını zikretmez, çünkü esas hedefi sistemi değiştirmektir. Mevcut parti ve kişiler bozuk sistemin sonuçlarıdır. Suni gündemlerle zaman kaybetmez. Esas önemli olan, “negatif tespitleri” dile getirip kavga üzerinden muhalefet yapmak değil, neler yapılması gerektiğini belirleyip, projelendirmek ve üretmektir. Gezi Partisi ne yapacağını söyler ve faaliyette bulunur. Gezi Partisi muhalefet etmek için değil, iktidara gelip icraat yapmak için kurulmuştur. Gel ve “biz” ol.

Saygıyla Anıyoruz

“Başka Abdocanlar, Mehmetler, Ethemler, Ali İsmailler, Ahmetler, Medeniler, Hasanlar, Berkinler, Mustafalar ve bu ülkede kaybolan “diğerleri” olmasın diye…”